Зміни в порядку надання населенню субсидій

Розпочинається опалювальний період, і у мешканців міста-одержувачів житлової субсидії закономірно виникає питання, як буде призначена субсидія на наступний термін, які відбулись зміни в законодавстві щодо призначення субсидій.

Повідомляємо, що з жовтня 2016 року  заявникам, в яких термін дії субсидії не закінчується буде проведено автоматичний перерахунок субсидій без звернень громадян на опалювальний період.

Для осіб, які проживають в приміщенні без реєстрації на підставі договору найму, субсидія на наступний термін призначається лише за особистим зверненням.

За результатами проведеного аналізу надання пільг і субсидій в минулий опалювальний період Урядом переглянуто соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг та прийнято постанову Кабінету Міністрів України  від 27 квітня 2016 р. № 317, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

З 1 травня 2016 р. для одержувачів пільг і субсидій норма використання природного газу для індивідуального опалення становить 5,5 куб. метрів природного газу на 1кв. метр опалювальної площі на місяць (було –7 куб. метрів).

Норма газу лише для газової плити становить 7,1 куб. метра на одну особу на місяць (було – 9 куб. метрів), а за наявності газової плити та газового водонагрівача – 14 куб. метрів на одну особу на місяць (було – 18 куб. метрів).

Інші нормативи не змінено.

Також, удосконалено порядок надання пільг і субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Кабінет Міністрів України прийняв постанови від 27 квітня 2016 р. № 319 та від  08 вересня 2016 р. № 635, якими внесено зміни в Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Внесені суттєві зміни стосовно обрахування доходу для призначення субсидії:

– при призначенні субсидії до сукупного доходу не буде враховуватися державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

– субсидія призначається, виходячи з розміру середньомісячного сукупного доходу осіб за попередній календарний рік. Виключено право призначати субсидію на основі середньомісячного сукупного доходу осіб за три місяці, що передують місяцю, з якого призначається субсидія;

–   для  осіб, які досягли 18-річного віку станом на 1 січня 2015 року, (за який враховуються доходи для призначення субсидії), середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня 2015 року, або в яких відсутні доходи, але вони навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня 2015 року, за який враховуються доходи для призначення субсидії.

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня 2016 року, (за який враховуються доходи для призначення субсидії), середньомісячний сукупний дохід за 2015 рік  менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня 2015 року, і яка протягом зазначеного періоду отримувала хоча б один з наступних видів доходу: пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу по догляду за інвалідом I та II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, допомогу по безробіттю; або будь-які доходи, отримані особою, яка не досягла 18-річного віку станом на 31 грудня 2015 року, у розрахунок субсидії включаються фактичні розміри отриманих такими особами доходів.

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня 2015 року, (за який враховуються доходи для призначення субсидії), відсутні доходи, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня 2015 року (за який враховуються доходи для призначення субсидії).

Для осіб, які протягом 2015 року (за який враховуються доходи для призначення субсидії), перебували на строковій військовій службі, середньомісячний сукупний дохід незалежно від отриманих (не отриманих) такою особою доходів визначається на рівні половини розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня 2015 року, (за який враховуються доходи).

У разі коли на час звернення за призначенням субсидії особа є непрацюючим пенсіонером, який не має інших доходів, крім пенсії, до її середньомісячного сукупного доходу враховується розмір пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія.

Також внесені зміни    до обрахування доходу підприємців, а саме:

– для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку

– першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівнідвох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, (було – один прожитковий мінімум);

–  другої групи  – трьох розмірів  прожиткового мінімуму (було – 2 прожиткових мінімуми);

– третьої групи – чотирьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (було – 3 прожиткових мінімуми).

З 1 травня 2016 року розмір прожиткового мінімуму на особу в розрахунку на місяць змінився і становить 1399,00 грн. Це впливатиме  на визначення розміру обов’язкового відсотку платежу при призначенні субсидії.

 Нагадуємо, що обов’язковий відсоток розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї:

– середньомісячний дохід на одну особу за попередній календарний рік ділиться на прожитковий мінімум на одну особу (з 1 травня 2016 року – 1399,00 грн);

– результат ділиться на базовий коефіцієнт 2;

– після чого отримана цифра множиться на базовий коефіцієнт 15 %.

Після цього розраховується розмір обов’язкового платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

Наприклад:

  1. За призначенням субсидії звернулась сім’я (чоловік, жінка і неповнолітня дитина), яка проживає у двокімнатній квартирі і дохід якої в місяць становить  4000 грн. Вартість комунальних послуг в неопалювальний період – 590,00 грн. щомісячно.

Визначаємо обов’язковий відсоток платежу:

4000 : 3 особи = 1333 грн.
1333: 1399 : 2*15= 7,15 %

Визначаємо розмір обов’язкової плати сім’ї:

4000 * 7,15% = 286,00 грн.

Розмір субсидії становитиме

590 – 286 = 304 грн.

  1. За призначенням субсидії звернулась сім’я, що складається з двох  непрацюючих пенсіонерів, яка проживає у приватному газифікованому будинку і дохід якої в місяць становить  2750,00 грн. Вартість комунальних послуг в неопалювальний період – 460,00 грн. щомісячно.

Визначаємо обов’язковий відсоток платежу:

2750 : 2 особи = 1375 грн.
1375: 1399 : 2*15= 7,37 %

Визначаємо розмір обов’язкової плати сім’ї:

2750 * 7,37% = 202,68 грн.

Розмір субсидії становитиме

460 – 202,68 = 257,32 грн.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рікза особистим зверненням громадян.

Постановою № 540 від 08.08.2016 р. змінено граничні показники вартості твердого палива та скрапленого газу для   призначенні житлової субсидії готівкою в 2016 році   ціна твердого палива – 2000 грн. 00 коп. за одну тонну, при нормі використання 2 тонни на домогосподарство; ціна скрапленого газу – 200 грн. 00 коп. за один балон, при нормі:

  • два балони на рік для сімей, що складаються з однієї-двох осіб,
  • три балони для сімей з трьох-чотирьох осіб,
  • чотири балони для сімей з  п’яти і більше осіб.

На даний час управлінням призначено субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на 2016 рік 316 сім’ям.

За бажанням громадян призначена сума субсидії виплачується у відділенні поштового зв’язку чи перераховується на їх рахунок у банківській установі.

Хвилює одержувачів субсидій і питання щодо невикористаних сум субсидій на оплату опалення.

Змінами до Положення передбачено, що за підсумками опалювального сезону невикористані суми субсидії внаслідок економного споживання енергоресурсів повертаються до державного бюджету.

При цьому, з метою стимулювання громадян до економного споживання послуг частину невикористаної суми субсидії в еквіваленті вартості 100 куб. метрів природного газу (688 грн.) або в еквіваленті 150 кВт /год електричної енергії (у разі використання їх для індивідуального опалення 106,5 грн.) зараховуються як оплата послуг на наступні розрахункові періоди.

Ще раз звертаємо Вашу увагу! Звертатись за перерахунком субсидії необхідно тільки у разі, якщо у Вас  відбулись зміни у складі зареєстрованих в приміщенні, зміни у наданні житлово-комунальних послуг, купівлі товарів на суму понад 50 тис. грн.

За відсутності зазначених змін особисто звертатися за призначенням субсидії на новий період не потрібно. Управління зробить призначення субсидії без Вашого звернення, на підставі попередньої заяви. Всі дані про розмір Ваших доходів за 2015 рік та про розмір платежів за житлово-комунальні послуги будуть отримані за відповідними запитами управління.

Під час призначення субсидії без звернення громадян на наступний період, сім’ям, яким субсидія призначалась на підставі рішення комісії, переглядатись зазначені рішення комісії не будуть.

Заява та декларація на призначення субсидії вперше можуть бути надіслані поштою або в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису. Якщо відсутній електронний цифровий підпис громадянина, субсидія розраховується лише після особистого підпису заявником зазначених документів у місячний строк.

За більш детальною інформацією просимо звертатися за адресою: вул. Л.Батютенка, 55, каб. № 1,   та за телефонами 2-37-36.

Управління праці та соціального захисту населення