­ Статут

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення п’ятдесят другої сесії Лебединської
міської ради шостого скликання
30 липня 2014 року

0253

С Т А Т У Т
ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА ЛЕБЕДИНА


ЗМІСТ

ПРЕАМБУЛА

РОЗДІЛ І «ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ»
Глава 1. Загальна характеристика міста
Глава 2. Система місцевого самоврядування
Глава 3. Символіка міста
Глава 4. Нагороди територіальної громади
Глава 5. Об’єднання та міжнародні зв’язки
Глава 6. Зміна топонімічних назв та увічнення пам’яті історичних осіб та подій

РОЗДІЛ ІІ «ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА»
Глава 7. Територіальна громада міста
Глава 8. Принципи здійснення місцевого самоврядування в місті Лебедині

РОЗДІЛ ІІІ «МАТЕРІАЛЬНО-ФІНАНСОВА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МІСТА ЛЕБЕДИНА»
Глава 9. Визначення матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування м. Лебедина
Глава 10. Процедура реалізації фінансових та майнових інтересів територіальної громади
Глава 11. Основні засади управління об’єктами комунальної власності

РОЗДІЛ ІV «ФОРМИ ЗДІЙСНЕННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЧЛЕНАМИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА ЛЕБЕДИНА»
Глава 12. Право членів громади міста на участь у здійсненні місцевого самоврядування
Глава 13. Місцевий референдум
Глава 14. Місцеві вибори
Глава 15. Загальні збори громадян за місцем проживання
Глава 16. Колективні та індивідуальні звернення жителів міста до органів і посадових осіб місцевого самоврядування
Глава 17. Громадські слухання
Глава 18. Місцеві ініціативи
Глава 19. Інші форми участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування

РОЗДІЛ V «ТЕРИТОРІАЛЬНА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МІСТА ЛЕБЕДИНА»
Глава 20. Адміністративний устрій та межі

РОЗДІЛ VІ «ОРГАНИ ТА ПОСАДОВІ ОСОБИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МІСТА ЛЕБЕДИНА»
Глава 21. Міська рада
Глава 22. Міський голова
Глава 23. Виконавчий комітет міської ради
Глава 24. Інші виконавчі органи міської ради
Глава 25. Робочі органи міської ради
Глава 26. Органи самоорганізації населення

РОЗДІЛ VІІ «ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ»
Глава 27. Правова основа Статуту
Глава 28. Внесення змін і доповнень до Статуту


ПРЕАМБУЛА

Лебединська міська рада

з метою урахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей місцевого самоврядування в м. Лебедині, усвідомлюючи свою відповідальність за долю міста, збереження і примноження його досягнень і традицій,

спираючись на славетну історію міста та багаторічні традиції Магдебурзького права,

враховуючи досвід управління міським господарством у м. Лебедині, а також передовий досвід міського розвитку, прагнучи досягти найвищих світових стандартів у життєдіяльності міста та забезпечення жителів міста комунальними послугами,

дбаючи про забезпечення промислового, екологічного, наукового, культурного розвитку міста, підвищення рівня життя та створення умов для задоволення потреб жителів міста у соціально-культурних та економічних потребах,

усвідомлюючи, що місцеве самоврядування є найбільш ефективною формою управління територіальною громадою, що забезпечує підвищення добробуту її членів, вільний розвиток особистості, зростання економічної, політичної, наукової і моральної ролі міста в суверенній Україні,

керуючись Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також іншими законами України,

після всебічного публічного обговорення приймає Статут територіальної громади м. Лебедина.

Цей Статут визначає основи життєдіяльності територіальної громади м. Лебедина, засади, форми та порядок здійснення нею місцевого самоврядування.

РОЗДІЛ І «ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ»

Глава 1. Загальна характеристика міста

Стаття 1. Місто Лебедин розташоване на Лівобережжі України, у південній частині Сумської області, на берегах річки Вільшанки.

Перші письмові згадки про місто відносяться до 1654 року, що і вважається датою заснування міста. Засноване місто переселенцями із Правобережної України.

Більше століття, з часу свого заснування, місто носило назву «Лєбяжий город». Під цією назвою воно входило, як сотенне містечко, до Сумського слобідського козацького полку.

У 1782 р. «Лєб’яжий город» було перейменовано на повітове місто Лебедин, яке з’явилося на місці колишніх трьох слобід (Лєб’яжий город, Кобижча і Довгалівка). Цю назву місто носить і до цього часу.

Історія Лебедина так чи інакше пов’язана з життям і творчістю визначних людей української і світової культури. Свого часу Лебедин відвідав український філософ, поет Г.С. Сковорода, геній України Т.Г. Шевченко. Місто подарувало світу художників Кричевського Ф.Г. і Басанця О.Д., співаків Гмирю Б.Р. та Стешенка І.Н., генералів Чередниченка М.І. і Ячинського О.М., контр-адміралів Новикова В.Г., Супруна О.П., маршала Харченка В.К. Звання Героя Радянського Союзу удостоєні уродженці міста, учасники Великої Вітчизняної війни: Карабан Д.А., Калиниченко Г.М., Лисунов М.І., Логвиненко М.П.; звання Героя Соціалістичної Праці: Шульга Я.М., Грушка Н.І., Гадяцький О.В. Двічі удостоєна цього почесного звання М.Х. Савченко.

Чимало змін принесли у Лебедин бурхливі події ХХ століття, а особливо – повоєнні роки. Завдяки цим змінам сьогодні місто росте, будується і розвивається, зберігаючи свою самобутність і традиції попередніх поколінь.

Стаття 2. Пам’ятною датою для міста є 19 серпня – День міста, присвячена річниці визволення міста від німецько-фашистських загарбників (19 серпня 1943 року).

Лебединська міська рада своїм рішенням може встановлювати інші загальноміські свята і пам’ятні дати.

Глава 2. Система місцевого самоврядування

Стаття 3. Місто Лебедин є самоврядною територіальною одиницею, у межах якої міська територіальна громада здійснює місцеве самоврядування, має свої органи місцевого самоврядування, свою комунальну власність та міський бюджет.

Система місцевого самоврядування відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цього Статуту складається з:

територіальної громади міста Лебедина;
міської ради — представницького органу місцевого самоврядування;
міського голови;
виконавчих органів міської ради;
органів самоорганізації населення.

Стаття 4. Розмежування повноважень між елементами системи місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цього Статуту.

Глава 3. Символіка міста

Стаття 5. Територіальна громада міста має свою символіку — герб і прапор міста.

Герб міста являє собою щит на темно-зеленому тлі, що є символом густих лісів, які широкою смугою огортають місто з трьох боків, посередині – зображення білого лебедя на хвилях, що ніби віддзеркалюють його у воді, які є символом міста і озера, від якого походить назва «ЛЕБЕДИН», справа – шабля – символ історичної ролі Лебедина, заснованого як сторожова, фортеця, місцеперебування аж до 1917 року регулярних козацьких (а пізніше – уланських) військових частин. Шабля у піхвах, опущена лезом донизу, як ознака оборонного характеру міста.

Зліва – зображення стиглого колосу, як символу переважно аграрного характеру економіки міста як у минулому, так і у сьогоденні.

Прапор міста являє собою зображення герба на зеленому, прямокутної форми, полотні.

Стаття 6. Герб і прапор Лебедина були затверджені рішенням 18-ї сесії Лебединської міської ради ІІ-го скликання від 01.08.1997 р. «Про герб і прапор міста».

Стаття 7. Над будівлею Лебединської міської ради вивішуються Державний Прапор України та Прапор міста Лебедина.

Глава 4. Нагороди територіальної громади

Стаття 8. За видатні заслуги перед містом, внесок у його культурний, економічний, соціальний розвиток громадянам України або громадянам інших держав може присвоюватися звання «Почесний громадянин міста Лебедина».

Підстави та порядок присвоєння звання Почесного громадянина міста, його статус визначається відповідним положенням, яке затверджується рішенням Лебединської міської ради.

Стаття 9. Громадяни України, громадяни інших держав, колективи підприємств, установ і організацій можуть нагороджуватися Почесною грамотою міського голови та Грамотою міського голови.

Стаття 10. З ініціативи лебединців та органів місцевого самоврядування Лебединська міська рада може засновувати відзнаки, якими нагороджуються жителі міста, громадяни України й інших держав за заслуги перед містом і суттєвий вклад у його розвиток.

Найменування відзнак, підстави і порядок нагородження ними, а також статус нагороджених осіб встановлюється відповідними положеннями, які затверджуються рішенням Лебединської міської ради.

Глава 5. Об’єднання та міжнародні зв’язки

Стаття 11. Лебедин встановлює побратимські, міжнародні та зовнішньоекономічні зв’язки у відповідності до законодавства України та правових актів міської ради. Місто може входити в об’єднання міст України.

Стаття 12. Органи місцевого самоврядування міста можуть вступати у відносини з органами самоврядування міст зарубіжних країн, їх асоціаціями, входити до міжнародних асоціацій, фондів місцевого самоврядування.

Стаття 13. У взаємовідносинах із громадами і муніципальними утвореннями іноземних держав, представниками держав та міжнародних організацій громаду міста Лебедина представляє міський голова або за його дорученням – інші посадові особи органів місцевого самоврядування міста Лебедина. Міський голова володіє правом підписання протоколів, меморандумів, інших дво- чи багатосторонніх документів. Ці документи вступають у силу лише після їх схвалення міською радою.

Стаття 14. Територіальна громада міста Лебедина прагне налагодження дружніх зв’язків не тільки з громадами інших міст України, а й з громадами міст інших країн світу через налагодження побратимських зв’язків. Побратимські зв’язки місцевої громади мають сприяти зміцненню дружби та налагодженню економічного і культурного співробітництва між містами, обміну досвідом, поширенню інформації про можливості та соціально-економічні й культурні досягнення міста, залученню інвестицій у промисловість та комунальне господарство міста, розвиткові туризму тощо.

Стаття 15. Рішення про вибір міста-побратима приймається Лебединською міською радою. При прийнятті рішення про вибір міста-побратима враховуються історичні традиції співробітництва, інтенсивність та перспектива економічних, культурних зв’язків між містами.

Стаття 16. Територіальна громада міста Лебедина через уповноважені органи та осіб сприяє розвиткові міжнародних зв`язків міської громади з громадами міст-побратимів інших країн світу, здійснює обмін делегаціями посадових осіб та депутатів міської ради, керівників та представників комунальних підприємств, установ та організацій міста; представників різних професій, дітей та молоді, мистецьких колективів та колективів художньої самодіяльності, спортсменів та спортивних команд.

Глава 6. Зміна топонімічних назв та увічнення пам’яті історичних осіб та подій

Стаття 17. Найменування та перейменування територіальних об’єктів міста.

  1. Найменування та перейменування територіальних об’єктів міста – вулиць, провулків, майданів (площ), мостів, парків і скверів тощо – здійснюється міською радою.
  2. Найменування та перейменування територіальних об’єктів здійснюється з врахуванням думки членів територіальної громади міста Лебедина у порядку встановленому Лебединською міською радою.
  3. Перейменування територіальних об’єктів міста здійснюється, як правило, у випадках відновлення їх історичних назв та історичної справедливості.
  4. Присвоєння територіальним об’єктам міста імен із метою увічнення пам’яті видатних історичних, державних, військових діячів України, Лебедина та Лебединщини, захисників Батьківщини, видатних діячів науки і культури, діяльність яких сприяла прогресу людства, утвердженню загальнолюдських цінностей здійснюється тільки посмертно.
  5. Назви територіальним об’єктам міста даються українською мовою з дотриманням норм українського правопису.


Стаття 18.
Увічнення пам’яті історичних осіб та подій на території міста Лебедина.

  1. У місті Лебедині у найменуванні територіальних об’єктів міста, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій, у встановленні монументів, меморіальних комплексів та інших архітектурних форм може увічнюватися пам’ять видатних історичних, державних, військових діячів України, Лебедина та Лебединщини, захисників Батьківщини, видатних діячів науки і культури, діяльність яких сприяла прогресу людства, утвердженню загальнолюдських цінностей, а також подій, які мали історичне значення для України, Лебедина та Лебединщини.
  2. При прийнятті рішень міською радою щодо увічнення пам’яті історичних осіб та подій пріоритет надається тим із них, які пов’язані з Лебедином та Лебединщиною.
  3. При прийнятті рішень щодо увічнення пам’яті історичних осіб та подій не допускається увічнення пам’яті осіб і організацій, діяльність яких пов’язана з ліквідацією інститутів української державності, здійсненням репресивних заходів тоталітарними режимами, учиненням інших злочинів проти людства і людяності.


РОЗДІЛ ІІ «ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА»


Глава 7. Територіальна громада міста

Стаття 19. Територіальна громада міста Лебедина — сукупність громадян України, які живуть на території Лебединської міської ради, незалежно від віку, місця народження, національності, характеру діяльності та терміну проживання.

Територіальна громада міста Лебедина є основним носієм функцій і повноважень міського самоврядування, які нею здійснюються як безпосередньо, так і через органи міського самоврядування.

Територіальну громаду утворюють жителі міста Лебедина, сіл Токарі, Куданівка, Олексенкове.

Територіальна громада міста Лебедина складається з окремих місцевих громад, що визначаються місцем проживання (будинок, група житлових будинків, вулиця, мікрорайон) і спільністю потреб та інтересів.

Територіальна громада міста Лебедина є єдиним повноважним господарем комунального майна і міського бюджету. Міська громада шляхом вільного волевиявлення в порядку, установленому законодавством, обирає міську раду та міського голову і доручає їм організацію суспільної частки своєї життєдіяльності, створення умов економічного, екологічного, соціально-культурного розвитку міста.

Міська рада і міський голова, які обрані міською громадою, є повноважними суб’єктами самоврядування і діють згідно з потребами та інтересами лебединців, звітують перед ними відповідно до чинного законодавства та цього Статуту.

Стаття 20. Члени територіальної громади міста Лебедина — громадяни України, які досягли 18-річного віку та не визнані судом недієздатними, є активними суб’єктами міського самоврядування. Вони мають право обирати органи і посадових осіб міського самоврядування, бути обраними або призначеними до органів міського самоврядування або їх посадовими особами, брати участь у міських референдумах, зборах громадян за місцем проживання та користуватися іншими, передбаченими Конституцією України, законами України та цим Статутом правами на участь у здійсненні міського самоврядування.

Глава 8. Принципи здійснення місцевого самоврядування в місті Лебедині

Стаття 21. Місцеве самоврядування в місті Лебедині здійснюється на принципах:

народовладдя;
законності;
гласності;
колегіальності;
поєднання місцевих і державних інтересів;
виборності;
правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених законодавством України;
підзвітності та відповідальності перед територіальною громадою міста Лебедина органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста Лебедина;
державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування;
судового захисту прав місцевого самоврядування.


РОЗДІЛ ІІІ «МАТЕРІАЛЬНО-ФІНАНСОВА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МІСТА ЛЕБЕДИНА»

Глава 9. Визначення матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування м. Лебедина

Стаття 22. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування м. Лебедина є рухоме і нерухоме майно, доходи міського бюджету, інші кошти, земля, природні ресурси, підприємства, установи та організації, у тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частка в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Глава 10. Процедура реалізації фінансових та майнових інтересів територіальної громади

Стаття 23. Усе майно, розташоване на території міста, за винятком майна державної, приватної та інших установлених законодавством форм власності, є комунальною власністю територіальної громади міста.

Об`єкти права комунальної власності можуть знаходитися як на території міста, так і за його межами.

Стаття 24. Майно, визнане в судовому порядку безхазяйним або відумерлою спадщиною, передається до комунальної власності міста відповідно до чинного законодавства.

Стаття 25. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна і майнових прав територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб’єктами права власності, а також створення і придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, установленому законом.

Стаття 26. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах із правами власності інших суб’єктів. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені в територіальних громад і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Стаття 27. Територіальна громада має право на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об’єктів, розташованих на її території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальної громади міста.

Стаття 28. Фінансовою основою територіальної громади є міський бюджет. Загальні засади формування міського бюджету, принципи формування доходів та здійснення видатків міського бюджету, концепція збалансування доходів та видатків, порядок прийняття та оприлюднення рішення про бюджет, внесення змін і доповнень до нього, виконання бюджету визначаються чинним законодавством України.

Стаття 29. Самостійність міського бюджету гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів відповідно до закону.

Стаття 30.Органи місцевого самоврядування відповідно до закону можуть встановлювати місцеві податки і збори, які зараховуються до міського бюджету.

Стаття 31. Із метою залучення додаткових фінансових ресурсів для вирішення актуальних проблем соціальної, культурно-духовної, оздоровчої, екологічної та іншої спрямованості органи місцевого самоврядування сприяють благодійності на користь територіальної громади міста.

Стаття 32. Орган місцевого самоврядування може утворювати цільові фонди, які є складовою спеціального фонду міського бюджету. Порядок формування та використання цільових фондів визначається положенням про ці фонди, що затверджується Лебединською міською радою.

Стаття 33. Виконавчий орган міської ради та комунальні підприємства за рішенням міської ради відповідно до законодавства можуть випускати місцеві позики, лотереї та цінні папери, отримувати позики з інших бюджетів на покриття тимчасових касових розривів, а також отримувати кредити в банківських установах.

Глава 11. Основні засади управління об’єктами комунальної власності

Стаття 34. Лебединська міська рада від імені та в інтересах територіальної громади міста відповідно до закону здійснює правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, у тому числі виконує усі майнові операції, може передавати об’єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним і фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати й купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах і договорах умови використання та фінансування об’єктів, що приватизуються та передаються у користування й оренду.

Стаття 35. Лебединська міська рада від імені територіальної громади міста Лебедина має право приймати рішення про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Стаття 36. Правовий статус майна територіальної громади визначається міською радою. Усе майно територіальної громади закріплене за комунальними підприємствами, закладами, установами на праві господарського відання або оперативного управління, або є цінними паперами чи частками в статутному капіталі господарських товариств.

Управління об’єктами права комунальної власності здійснюють виконавчі органи міської ради. Права та функції, які у відповідності з цим їм делегуються, визначаються рішеннями міської ради.

Стаття 37. Питання відчуження, придбання майна, створення, реорганізації або ліквідації комунальних підприємств, закладів, установ, визначення основних напрямків їх діяльності, порядку використання їх прибутку, перелік об’єктів для приватизації, визначення доцільності, умов і способів приватизації є виключною компетенцією міської ради.

Стаття 38. Підприємства, установи, організації, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста підпорядковані, підзвітні та підконтрольні Лебединській міській раді. У зв’язку з цим виключно за рішенням міської ради може бути визначено розмір частки прибутку зазначених підприємств, який підлягає зарахуванню до місцевого бюджету.

Стаття 39. Не підлягають відчуженню землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, пасовища, сінокоси, набережні, парки, міські ліси, сквери, бульвари, цвинтарі, місця знешкодження та утилізації відходів), а також землі, надані для розміщення будинків органів державної влади та органів місцевого самоврядування,
землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, річки, водойми та їх береги, цвинтарі, пам’ятки історії та архітектури, природні ландшафти та заповідники.

Стаття 40. Перелік інших об’єктів комунальної власності, які не підлягають відчуженню, визначається міською радою.

РОЗДІЛ ІV «ФОРМИ ЗДІЙСНЕННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ЧЛЕНАМИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА ЛЕБЕДИНА»


Глава 12. Право членів громади міста на участь у здійсненні місцевого самоврядування

Стаття 41. Жителі міста реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до територіальної громади міста Лебедина.

Стаття 42. Будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.

Глава 13. Місцевий референдум

Стаття 43. Місцевий референдум – це спосіб прийняття рішень із питань, віднесених Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування, шляхом прямого волевиявлення членів міської громади, що мають право голосу на місцевих виборах.

На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади.

Стаття 44. Рішення про призначення місцевого референдуму приймається міською радою як за власної ініціативи, так і за ініціативи громадян відповідно до законодавства України.

Стаття 45. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов`язковими для виконання на території міста і не потребують додаткового затвердження органами місцевого самоврядування, державної влади чи їх посадовими особами.

Якщо для реалізації рішення місцевого референдуму потрібне прийняття іншого правового акта, орган місцевого самоврядування, до компетенції якого належить дане питання, зобов`язаний прийняти такий акт невідкладно, але не пізніше, ніж у місячний термін після набрання чинності рішенням міського референдуму.

Стаття 46. Порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються виключно референдумом, визначаються законодавством України.

Глава 14. Місцеві вибори

Стаття 47. Місцеві вибори – це форма прямого волевиявлення лебединців щодо обрання міського голови, депутатів міської ради голосуванням громадян, які мають право голосу.

Стаття 48. Члени територіальної громади міста Лебедина з правом голосу на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування беруть участь у виборах представників органів місцевого самоврядування міста Лебедина – міського голови і депутатів міської ради.

Стаття 49. Порядок реалізації виборчого права членами територіальної громади міста Лебедина на місцевих виборах встановлюється законодавством України.

Глава 15. Загальні збори громадян за місцем проживання

Стаття 50. Загальні збори громадян як форма їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення скликаються за місцем проживання громадян для обговорення або вирішення питань міського життя. У випадках, коли організаційно й технічно неможливо провести загальні збори громадян, можуть скликатися збори (конференція) представників громадян від відповідних територіальних утворень.

Стаття 51. У роботі загальних зборів громадян за місцем проживання (далі – загальних зборів) можуть брати участь жителі міста, що досягли на час зборів 18 років і проживають на відповідній території. У роботі загальних зборів із правом дорадчого голосу можуть брати участь народні депутати України, міський голова, депутати міської ради, посадові особи органів місцевого самоврядування, представники органів державної виконавчої влади, а також представники підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, органів самоорганізації населення за територіальним принципом.

Стаття 52.Загальні збори мають право:

обговорювати будь-які питання, віднесені Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування, а також такі, що стосуються інтересів мешканців відповідної території;

вносити пропозиції до органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення;

обговорювати проекти рішень міської ради і її органів;

заслуховувати звіти органів і посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства;

ініціювати перед міською радою створення органів самоорганізації населення, визначати (обирати) їх загальний склад, відкликати окремих їх членів, переобирати органи самоорганізації населення, визначати умови оплати керівників та секретарів органів самоорганізації населення, затверджувати граничні суми на їх утримання;

затверджувати положення органів самоорганізації населення, уносити до них зміни та доповнення;

приймати рішення про самооподаткування;

розглядати питання про надання допомоги інвалідам, ветеранам війни і праці, самотнім громадянам похилого віку, багатодітним сім`ям та іншим категоріям малозабезпечених громадян;

вимагати від органів місцевого самоврядування надання інформації про стан навколишнього середовища, а також заслуховувати інформацію про заходи, що вживаються для його поліпшення;

обговорювати дії або бездіяльність посадових осіб, органів місцевого самоврядування, унаслідок яких чиниться шкода інтересам міської громади, подавати міській раді пропозиції про вжиття щодо таких осіб тих або інших заходів;

обговорювати інші питання, що стосуються інтересів місцевої громади.

Глава 16. Колективні та індивідуальні звернення жителів міста до органів і посадових осіб місцевого самоврядування

Стаття 53. Жителі міста мають право надсилати індивідуальні та колективні звернення або особисто звертатися до міської ради, депутатів міської ради, міського голови, його заступників, посадових осіб міської ради та її виконавчих органів відповідно до їхніх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються діяльності міської ради та її виконавчих органів, із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та із скаргою про їх порушення.

Стаття 54. Колективними визнаються звернення, подані групою осіб. Звернення громадян, які мають установлені законодавством пільги, розглядаються в першочерговому порядку.

Стаття 55. Колективні та індивідуальні звернення жителів міста, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов’язковому прийняттю та розгляду, на них дається обґрунтована відповідь у встановлені законом строки.

Глава 17. Громадські слухання

Стаття 56. Громадські слухання є формою участі членів територіальної громади у виробленні пропозицій щодо прийняття рішень органами місцевого самоврядування міста Лебедина та у контролі за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Стаття 57. Громадські слухання проводяться у формі зустрічей членів територіальної громади з депутатами Лебединської міської ради, посадовими особами органів місцевого самоврядування міста Лебедина, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належить до відання місцевого самоврядування.

Стаття 58. На розгляд громадських слухань виносяться питання та пропозиції, що належать до відання місцевого самоврядування.

  1. Предметом громадських слухань може бути:

1) обговорення проектів нормативно-правових актів Лебединської міської ради, її виконавчих органів, Лебединського міського голови та подання пропозицій щодо їх прийняття відповідним органам місцевого самоврядування;

2) обговорення проектів міських програм соціально-економічного, культурного розвитку, проекту бюджету міста на наступний рік, інших проектів документів короткострокового, середньострокового, довгострокового планування розвитку міста та подання пропозицій щодо їх прийняття відповідним органам місцевого самоврядування;

3) розгляд соціальних, економічних, культурних, екологічних, інших значимих для громади питань, внесення пропозицій щодо їх вирішення відповідними органами місцевого самоврядування міста Лебедина;

4) заслуховування звітів депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, прийняття рішень за результатами звітів депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування, внесення пропозицій до органів місцевого самоврядування з вдосконалення діяльності депутатів місцевих рад та посадових осіб місцевого самоврядування міста Лебедина;

5) обговорення проектів містобудівної документації, місцевих правил забудови відповідно до Закону України «Про планування і забудову територій».

  1. Предметом громадських слухань у місті Лебедині не можуть бути:

1) питання, не віднесені законодавством України до відання органів місцевого самоврядування міста Лебедина;

2) питання, що суперечать Конституції та чинному законодавству України.

Стаття 59. Громадські слухання поділяються на:

загальноміські – громадські слухання які стосуються всіх членів громади Лебедина;

місцеві – громадські слухання, які стосуються частини територіальної громади міста (мікрорайону, кварталу, вулиці тощо).

Право голосу на загальноміських громадських слуханнях мають усі члени територіальної громади міста з правом голосу.

Правом голосу на громадських слуханнях, що проводяться в межах мікрорайону, кварталу, вулиці тощо, мають члени громади з правом голосу, які постійно проживають на території відповідного мікрорайону, кварталу, вулиці тощо.

Стаття 60. Процедурні питання реалізації права членів територіальної громади на участь у громадських слуханнях регулюються Положенням, яке затверджується міською радою на розвиток положень даного Статуту.

Глава 18. Місцеві ініціативи

Стаття 61. Жителі територіальної громади міста Лебедина мають право ініціювати розгляд міським головою, міською радою, іншими органами та посадовими особами місцевого самоврядування будь-якого питання, віднесеного Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування.

Суб’єктами права місцевої ініціативи можуть бути:

спільнота міської громади (чисельність не менше 20 чоловік);

міський осередок політичної партії чи громадської організації, зареєстрованої Міністерством юстиції України;

трудовий колектив підприємства, організації та установи незалежно від форми власності.

Стаття 62. Правотворча ініціатива передбачає для суб’єктів права місцевої ініціативи внесення до міської ради проекту нормативно-правового акту з питань, віднесених до відання ради.

Проекти нормативно-правових актів, внесених у порядку місцевої ініціативи, які підтримані підписами не менш як десяти відсотків жителів міста — активних суб’єктів місцевого самоврядування — підлягають оприлюдненню та першочерговому розгляду на сесії міської ради.

Стаття 63. Розгляд проекту нормативно-правового акту, внесеного в порядку місцевої ініціативи, здійснюється на відкритому пленарному засіданні з обов’язковою участю ініціаторів проекту.

Глава 19. Інші форми участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування

Стаття 64. Перелік форм участі мешканців міста у здійсненні місцевого самоврядування, визначений цим Статутом, не є вичерпним.

Стаття 65. Міська влада сприяє становленню нових форм участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування.

Стаття 66. Представники територіальної громади міста Лебедина можуть бути членами комісій, що утворюються на громадських засадах при органах і посадових особах місцевого самоврядування. Порядок діяльності вказаних комісій визначається Положенням про кожну з цих комісій, що затверджується за встановленою процедурою.

Стаття 67. Представники територіальної громади міста Лебедина можуть брати участь у роботі громадських рад, що утворюються з метою вивчення потреб окремих категорій мешканців міста та чинної практики надання їм соціальних послуг, залучення їх до здійснення місцевого самоврядування.

За рішенням міської ради можуть бути утворені ради пенсіонерів, інвалідів, іноземців, біженців, воїнів-інтернаціоналістів, учасників ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи; військовослужбовців, не забезпечених житлом, тощо. Положення про кожну з цих рад затверджуються міською радою.

Стаття 68. Представники територіальної громади міста Лебедина можуть брати участь у проведенні громадських експертиз проектів рішень міської ради з питань, що мають важливе значення для міської громади, визначають основні напрями соціально-економічного та культурного розвитку міста.

Стаття 69. Представники територіальної громади міста Лебедина можуть залучатися на добровільних засадах до виконання громадських робіт із благоустрою території міста, надання послуг соціально незахищеним категоріям громадян.

РОЗДІЛ V «ТЕРИТОРІАЛЬНА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МІСТА ЛЕБЕДИНА»


Глава 20. Адміністративний устрій та межі

Стаття 70. Місто Лебедин є окремою адміністративно-територіальною одиницею. Статус м. Лебедина, як міста обласного підпорядкування, визначено Постановою Верховної Ради України № 3667/XII від 26.11.1993 року.

Стаття 71. Територія міста є невід’ємною складовою частиною території України. Територію міста утворює земельна і водна поверхні, а також повітряний простір у межах міста.

Розпоряджаються землею, у межах адміністративних кордонів, органи місцевого самоврядування при дотриманні прав власників та інших законних користувачів земельних ділянок.

Стаття 72. Територію, у межах якої здійснюється місцеве самоврядування, визначають адміністративні кордони Лебединської міської ради. До складу території Лебединської міської ради, на яку поширюється місцеве самоврядування, входять місто Лебедин, села Токарі, Куданівка, Олексенкове.

Межа міста Лебедина визначена Постановою Верховної Ради України № 2524/ІІI від 07.06.2001 року «Про зміну меж міста Лебедина Сумської області», а також рішенням шостої сесії Сумської обласної ради двадцять четвертого скликання від 22.04.2003 року «Про встановлення меж сільських населених пунктів Лебединської міської ради».

Стаття 73. Зміна межі міста здійснюється в установленому Конституцією і законами України порядку з ініціативи територіальної громади міста Лебедина, Лебединської міської ради з урахуванням історичних і місцевих традицій, думки жителів міста і жителів сусідніх адміністративно-територіальних одиниць, вираженої у формах, що дозволяють установити думку більшості тієї частини жителів, інтереси якої можуть бути обмежені зміною меж.

РОЗДІЛ VІ «ОРГАНИ ТА ПОСАДОВІ ОСОБИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МІСТА ЛЕБЕДИНА»

Глава 21. Міська рада

Стаття 74. Міська рада є представницьким органом місцевого самоврядування — єдиним органом представницької влади міської громади — і формується шляхом вільних виборів.

Порядок призначення, організації і проведення виборів депутатів міської ради визначаються Конституцією, законами України, цим Статутом.

Стаття 75. Загальний склад міської ради визначається міською радою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням, яке приймається перед кожними черговими виборами депутатів міської ради. До складу міської ради входять депутати, які обираються жителями міста на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування терміном, визначеним чинним законодавством.

Стаття 76. Депутат міської ради — особа, повноваження якої починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.

Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», законом про статус депутата, іншими законами. Депутат міської ради не може мати іншого представницького мандату.

Депутат міської ради не може обіймати інші виборні посади в системі міського самоврядування, крім секретаря ради.

Стаття 77. Основною організаційною формою роботи міської ради є її сесія, яка складається з пленарних засідань та засідань постійних комісій міської ради.

Сесія міської ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Порядок скликання чергових та позачергових сесій міської ради визначається законом та Регламентом міської ради, який затверджується рішенням міської ради.

Регламентом міської ради визначаються порядок підготовки і розгляду на сесіях міської ради питань порядку денного, порядок і процедура прийняття рішень міської ради.

Пленарні засідання міської ради проводяться в депутатській кімнаті міської ради, а в разі необхідності — в іншому приміщенні міста.

На сесіях міської ради головує міський голова, за його відсутності — секретар міської ради.

Пропозиції до порядку денного сесії міської ради можуть вноситися міським головою, депутатами міської ради, виконавчим комітетом міської ради, загальними зборами громадян.

Сесії міської ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством.

Міська рада має право, у разі необхідності, прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.

Рішення міської ради приймаються відкритим або таємним голосуванням. Рішення, прийняті на сесії, підписує міський голова, у разі його відсутності – секретар міської ради.

Глава 22. Міський голова

Стаття 78. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання.

Порядок обрання міського голови визначається законом.

При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою міста Лебедина, відповідальним – перед міською радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади – також підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.

Стаття 79. Міський голова при вступі на посаду складає присягу такого змісту:

«Я, (ім’я та прізвище), законно обраний жителями міста міський голова, приступаючи до виконання своїх повноважень, урочисто присягаю на вірність інтересів територіальної громади. Зобов’язуюсь дотримуватися Конституції, законів України, поважати і охороняти права і свободи людини і громадянина, сприяти виконанню рішень ради і її виконавчих органів, постійно дбати про піднесення добробуту міської громади, про соціально-економічний та культурний розвиток нашого міста».

Якщо вибори міського голови проведені одночасно з виборами депутатів міської ради, то присяга складається ним на першому пленарному засіданні новообраної міської ради.

Стаття 80. Міський голова здійснює свої повноваження у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Дострокове припинення повноважень міського голови здійснюється відповідно до законодавства України.

У випадку тимчасової відсутності або дострокового припинення повноважень міського голови, неможливості виконання ним своїх повноважень, його обов’язки щодо організації роботи міської ради виконує секретар міської ради.

Порядок обрання, діяльність, повноваження міського голови визначаються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», законодавством про вибори, іншими законами.

Стаття 81. Міський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження.

На міського голову поширюються повноваження і гарантії депутатів міської ради, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», якщо інше не встановлено законом.

Стаття 82. Міський голова має заступників із питань діяльності виконавчих органів ради.

Заступники міського голови призначаються на посаду міською радою за поданням міського голови, а звільняються з посади одноособово міським головою.

Розподіл обов’язків між заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється міським головою.

Глава 23. Виконавчий комітет міської ради

Стаття 83. Виконавчий комітет міської ради є виконавчим і розпорядним органом місцевого самоврядування, який утворюється міською радою на час її повноваження.

Очолює виконавчий комітет міський голова.

Виконавчий комітет є юридичною особою, має свою печатку та інші реквізити юридичної особи.

Повноваження виконавчого комітету визначаються законом.

Стаття 84. Кількісний склад виконавчого комітету міської ради визначається міською радою, персональний склад затверджується радою за пропозицією міського голови.

Виконавчий комітет міської ради утворюється у складі міського голови, заступників міського голови, керуючого справами виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь, інших осіб.

До складу виконавчого комітету не можуть бути включені депутати міської ради, крім секретаря ради, який входить до складу виконавчого комітету за посадою.

Заступники міського голови виконують свої обов’язки на постійній основі.

Стаття 85. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним міській раді, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади — підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Стаття 86. Організаційно-технічне та інформаційне забезпечення роботи виконавчого комітету здійснює керуючий справами, який призначається на посаду міською радою за поданням міського голови.

Стаття 87. Виконавчий комітет міської ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів влади.

Виконавчий комітет попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд міської ради; координує діяльність інших виконавчих органів міської ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності міської громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників; має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому виконавчих органів міської ради, а також їх посадових осіб.

Виконавчий комітет міської ради в межах своїх повноважень більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету приймає рішення, що підписуються міським головою, а в разі його відсутності – головуючим на засіданні.

У разі незгоди міського голови з рішенням виконавчого комітету він може тимчасово зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням і винести це питання на розгляд міської ради.

Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані міською радою.

Глава 24. Інші виконавчі органи міської ради

Стаття 88. Міська рада у межах затверджених нею структури і штатів створює відділи і управління для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міської ради.

Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, підпорядковані її виконавчому комітету, міському голові.

Стаття 89. Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються міською радою.

Глава 25. Робочі органи міської ради

Стаття 90. Постійні комісії міської ради є постійно діючими робочими органами ради, які обираються з числа депутатів ради на термін її повноважень для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які віднесені до відання ради, здійснення контролю за виконанням рішень міської ради, її виконавчих органів.

Постійна комісія для вивчення питань, віднесених до її відання, може створювати підготовчі комісії і робочі групи із залученням представників громадськості, спеціалістів.

За результатами вивчення і розгляду питань постійна комісія більшістю голосів від її загального складу приймає висновки і рекомендації.

Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами і організаціями, яким вони адресовані.

Постійні комісії є підзвітними та відповідальними перед міською радою.

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються Регламентом міської ради та Положенням про постійні комісії, яке затверджується міською радою.

Стаття 91. Депутати міської ради можуть об’єднуватися на основі їх взаємної згоди у депутатські групи, фракції, клуби та інші добровільні громадські об’єднання, які утворюються на постійній чи тимчасовій основі.

Депутатські об’єднання формуються за територіальним, виборчим або партійним принципом за умови, що до складу кожного з них входить не менш, як три депутати.

Депутат може входити до складу не більше двох депутатських об’єднань.

Порядок утворення та реєстрації депутатських об’єднань, їх повноваження та гарантії діяльності визначаються Регламентом міської ради.

Стаття 92. Посадовою особою міської ради, яка відповідає за організацію її роботи і працює в раді на постійній основі, є секретар ради.

Секретар ради обирається міською радою.

Глава 26. Органи самоорганізації населення

Стаття 93. Органи самоорганiзацiї населення – це представницькі органи, що створюються частиною жителiв, якi проживають на вiдповiднiй територiї у межах міста, для вирішення питань місцевого значення.

Органами самоорганізації населення в м. Лебедині можуть бути:

будинкові комітети, які діють у межах одного або кількох будинків, якщо вони розташовані на спільній території;

вуличні комітети, які діють у межах однієї або кількох вулиць, якщо вони мають спільну територію;

комітети самоорганізації населення, які діють у межах відповідних мікрорайонів міста.

Стаття 94. Система та загальні засади організації і діяльності органів самоорганізації населення.

  1. Органи самоорганізації населення у кількості не менше десяти членів територіальної громади утворюються на підставі рішення міської ради з ініціативи жителів міста.
  2. Територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішенням міської ради.
  3. Органи самоорганізації населення обираються на термін повноваження міської ради.
  4. Персональний склад органу самоорганізації населення визначається загальними зборами.
  5. Порядок формування, повноваження та порядок роботи органу самоорганізації населення визначається Положенням про відповідний орган самоорганізації населення, яке затверджується міською радою.

РОЗДІЛ VІІ «ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ»


Глава 27. Правова основа Статуту

Стаття 95. Статут міста приймається 2/3 депутатів від загального складу ради. Статут територіальної громади міста Лебедина, який затверджений міською радою, передається на реєстрацію в органи юстиції.

Стаття 96. Статут відповідає положенням Конституції України, Європейській хартії місцевого самоврядування, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також іншим законам України.

Стаття 97. Правові акти органів місцевого самоврядування та його посадових осіб, які суперечать цьому Статуту, не підлягають застосуванню і виконанню.

Висновки про відповідність цих актів Статутові даються судом за зверненням міського голови. За час впровадження Статут видається, розповсюджується і вивчається у всіх підрозділах міської влади.

Стаття 98. Із метою ознайомлення жителів міста зі Статутом його повний текст видається у вигляді окремої брошури, що задовольняє територіальну громаду міста Лебедина. Міська рада приймає рішення про постійне доведення Статуту до мешканців міста, яке передбачає:

1) вивчення Статуту в загальноосвітніх школах міста, на окремих уроках правознавства та історії України;
2) вивчення Статуту у вищих та середніх учбових закладах міста;
3) роз’яснення положень Статуту у місцевих ЗМІ.

Глава 28. Внесення змін і доповнень до Статуту

Стаття 99. Внесення змін і доповнень до Статуту здійснюється міською радою, після їх обговорення на громадських слуханнях. Рішення міської ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються 2/3 загального складу міської ради.

Стаття 100. Підставою для внесення змін та доповнень до Статуту є підготовлені відповідним чином:

звернення міського голови;
звернення постійних комісій ради;
звернення третини депутатів від загального складу ради;
звернення громадської ради.

Пропозиції щодо змін та уточнень Статуту можуть розроблятися і вноситися до міської ради об’єднаннями громадян, окремими представниками територіальної громади міста Лебедина.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *